1- برج خلیفه (Burj Khalifa)

برج خلیفه (Burj Khalifa) نماد دبی و با 829.8 متر ارتفاع بلندترین برج جهان به شمار می آید. برای اکثر بازدید کننده ها، دیدن اطراف از سکویی که در طبقه 124 این برج قرار دارد، از اصلی ترین برنامه های سفر به دبی است. بعد از بازگشت به سطح زمین، در باغچه های اطراف بنا و مسیر های پیاده روی پیچ در پیچ که به زیبایی تمام طراحی شده قدم بزنید و از دیدن آبنماهایی که آنجاست لذت ببرید. یکی از آنها آب نمای دبی است که بزرگترین و بلندترین فواره جهان است و همان گروهی آن را طراحی کرده است که آب نماهای مشهور بلاجیو (Bellagio) در لاس وگاس (Las Vegas) را طراحی کرده است.

Dubai 01 BurjKhalifa 165

 

2- موزه دبی (Dubai Museum)

موزه دبی در قلعه الفهیدی قرار گرفته که در سال 1787 برای دفاع از خور دبی (Dubai Creek) ساخته شد. دیوار های قلعه از سنگ های بادبر و ملات آهک درست شده است . طبقه بالا با ستون های چوبی که به هندلز (Handels) معروفند نگه داشته شده است و سقف از ترکیبی از شاخه نخل، گل و گچ ساخته شده است. قلعه الفهیدی در طول تاریخ به عنوان محل اقامت جایگاه سلطنتی، جلسات دولتی، پادگان نظامی و زندان استفاده شده است. در سال 1971 (و دوباره در سال 1995 به میزان بیشتری) مرمت شد و امروزه بهترین موزه شهر دبی است. ورودی موزه دبی نمایشگاه جذابی از نقشه های قدیمی امارات (Emirates) و دبی است که گسترش عظیم منطقه را بعد از رونق تجارت نفت نشان می دهد.

Dubai 02 DubaiMuseum 166

 

3- محله بستکیه (Bastakiya) یا (دبی قدیمی)

 محله بستکیه (Bastakiyaدر اواخر قرن 19 ساخته شد تا خانه بازرگانان ایرانی ثروتمندی باشد که اغلب با مروارید و پارچه سر و کار داشتند و به دلیل تجارت معاف از مالیات و دسترسی به خور دبی به این منطقه جذب شدند. بستکیه شامل مناطقی از بخش شرقی بر دبی (Bur Dubai) تا خور و تمام ساختمان های سنگی این منطقه است که روی اکثرشان بادگیرهایی قرار دارد که تا امروز به خوبی نگهداری شده اند.

داخل این منطقه گالری مجلس (Majlis Gallery) را می توانید پیدا کنید که مجموعه ای از سرامیک و مبلمان عربی (در یک خانه بادگیری) دارد و همینطور گالری ایکس وی ای (XVA Gallery) که مجموعه آثار هنری معاصر را (در یک خانه تاریخی) نگهداری می کند.

Dubai 03 Bastakia 167

 

4- خانه شیخ سعید آل مکتوم (Sheikh Saeed Al-Maktoum)

شیخ سعید آل مکتوم از سال 1921 تا 1958 فرمانروای دبی و پدربزرگ فرمانروای کنونی دبی بود. خانه قبلی او بازسازی شده و به عنوان یک نمونه عالی از معماری عربی احیا شده است.

خانه اولیه در سال 1896 توسط پدر شیخ سعید ساخته شد تا او بتواند از تراس های خانه اش شاهد حرکت کشتی ها باشد. خانه اصلی از بین رفت اما خانه کنونی در مجاورت محل خانه اولیه ساخته شد که با درهای کنده کاری شده از جنس درخت ساج، با حفاظ های چوبی شبکه بندی شده روی پنجره ها و صفحات تهویه گچی که با طرح های گلدار و هندسی تزیین شده اند، به خانه اصلی وفادار ماند.

Dubai 04 SheikhSaeed 168

 

5- خور دبی (Dubai Creek)

خور(نهر) دبی، شهر دبی را به دو منطقه تقسیم می کند، دیره (Deira) در شمال و بر دبی (Bur Dubai) در جنوب. این خور، در رشد دبی عنصری تاثیر گذار بوده است، که اولین آن جذب ساکنین برای صید ماهی و مروارید به این منطقه بود. دهکده های کوچکی در حدود 4000 سال پیش در راستای خور دبی رشد کردند و در سال 1830 با ساکن شدن قبیله بنی یاس (Bani Yas) دوران مدرن این منطقه آغاز می شود.

گمرک داو (Dhow Wharfage) در ساحل خور دبی، در شمال پل آل مکتوم (Al-Maktoum Bridge) قرار گرفته است. تعدادی از این لنج ها هنوز هم برای تجارت های کوچک استفاده می شوند که در کناره ساحل لنگر گرفته اند و عمری نزدیک به 100 سال دارند.

Dubai 05 DubaiCreek 169

 

6- مسجد جمیره (Jumeirah Mosque)

مسجد جمیره از نظر خیلی ها زیباترین مسجد دبی است. این مسجد تقلید دقیقی از مسجد الازهر (Al-Azhar) قاهره (Cairo) است که هشت برابر آن اندازه دارد و نمونه خوبی از معماری اسلامی است. مسجد جمیره در دوران میانی خلافت فاطمیان ساخته شد و دو مناره با تزیینات سنگی ظریف دارد به خصوص در شب که با نورافکن ها روشن می شود، بسیار دیدنی است.

Dubai 06 JumeirahMosque 170

 

7- بازار های دیره (Deira Souks)

بازارهای دیره (Deira) دبی در بخش شمالی ساحل خور دبی قرار گرفته است و کوچه پس کوچه های آن ملیت های مختلفی را نشان می دهد که دبی را برای اقامت انتخاب کرده اند. روی ساحل خور دبی، لنج های قدیمی بارگیری می شوند در حالی که می توانید در همان نقطه، هتل ها، بانک ها و ساختمان های مدرن دبی را به عنوان پشت صحنه این منظره ببینید.

بازار سنتی دیره (Deira) اصلی ترین دلیل شهرت دبی برای مسافران است و بازار طلای دیره به عنوان بزرگترین بازار طلای جهان شناخته می شود و همین دلیل دبی به شهر طلا معروف است. در این بازار می توانید انواع طلا و جواهر، از طراحی های سنتی و مدرن و حتی گزینه های زیادی که مطابق با سلیقه شما ساخته می شود پیدا کنید.

Dubai 07 DeiraSouks 171

 

8- جاده شیخ زاید

جاده شیخ زاید اصلی ترین شاهراه دبی است که از منطقه تجاری مدرن شهر عبور می کند. این بزرگراه پهن و هشت بانده دیواره بلندی از جنس شیشه، کروم و استیل دارد که در طول آن کشیده شده است.

دیدنی های مهم دبی، در نواری بین میدان و اولین تقاطع قرار گرفته است و بیشتر مرکز خرید های معروف دبی هم در امتداد همین خیابان است. برج تجارت جهانی دبی هم در بالاترین طبقه خود برای بازدید کنندگان، سکویی برای دیدن منظره پانوراما دارد که از برج خلیفه ارزانتر است.

Dubai 08 SheikhZayed 172

 

9- مسجد بستکیه (Bastakia Mosque)

شاید مسجد بستکیه دبی، بزرگترین یا چشمگیرترین مسجد امارات نباشد اما یکی از خوش عکس ترین مساجد دبی است که با شبکه های چوبی بدیعی اش زیبایی آن با نمای تماما سفید آن، چند برابر می شود. در همان نزدیکی می توانید بقایای دیواره شهر دبی را دید که در قرن 19 با گچ و سنگ ساخته شده است، ببینید.

Dubai 09 BastakiaMosque 173

 

10- دهکده میراث و غواصی (Heritage and Diving Village)

معماری، میراث و فرهنگ دریایی دبی، در دهکده میراث و غواصی دبی با بازسازی نمایش هایی از صید مروارید و ساخت لنج (دو پایه مهم تاریخی اقتصاد دبی) در معرض نمایش قرار داده شده است.

در این دهکده، تقلیدی از بخش هایی از زندگی بادیه نشین ها و زندگی روستایی کنار ساحل ساخته شده است، با خانه هایی به سبک ایرانی، یک قهوه خانه و یک بازار سنتی کوچک که در آن سفالگران و بافنده ها در حال کار در کارگاه های خود هستند.

از ماه اکتبر تا آوریل در این مکان موسیقی و رقص محلی اجرا می شود و بازدیدکنندگان می توانند از متخصصین محلی دبی درباره داروهای سنتی اطلاعات بگیرند.

Dubai 10 HeritageVillage 174

 

11- آکواریوم دبی

آکواریوم دبی،یکی از برترین جاذبه های توریستی دبی است، که 140 گونه موجود دریایی را در یک آکواریوم معلق که در طبقه همکف مرکز خرید دبی است، در خود جای داده است. جدا از منظره ای که به رایگان از مرکز خرید دبی می توانید تماشا کنید، اگر از ورودی باغ وحش زیر آب وارد شوید می توانید میان تونل های آکواریوم قدم بزنید.

Dubai 11 DubaiAquarium 175

 

12- مرکز خرید دبی (Dubai Mall)

مرکز خرید دبی بهترین مرکز خرید آن است و علاوه بر آن، ورودی برج خلیفه (Burj Khalifa) و آکواریوم دبی هم هست. اگر به دنبال تفریحات دیگری می گردید، زمین اسکی روی یخ، بخش بازی و مجتمع سینمایی هم گزینه های دیگری هستند.

در مرکز خرید دبی می توانید تا می خواهید خرید کنید و انواع خوراکی بخورید و معمولا همیشه هم یک فستیوال خاص در حال اجراست، مثل موسیقی زنده یا نمایش های مد لباس. معروف ترین آن ها فستیوال خرید سالانه دبی در ماه ژانویه و فوریه است یا فستیوال شگفت انگیز تابستانی دبی در ماه جولای و آگوست.

Dubai 12 DubaiMall 176

 

13- برج العرب (Burj al-Arab)

برج العرب با ارتفاع 321 متر،بلندترین هتل جهان است که در جزیره مصنوعی که به همین منظور در خط ساحلی دبی ساخته شده است قرار دارد. این برج طوری طراحی شده که شبیه بادبان یک کشتی یک دکلی عربی باشد و نمای خارجی آن در شب با نورهای رنگی در حال رقص، روشن می شود. هتل برج العرب که از هر نظر لوکس به شمار می آید، با مجلل ترین سوییت ها که قیمت آن ها برای هر شب بیش از 15000 دلار است، یکی از گران قیمت ترین هتل های جهان است.

برای آنهایی که کارت اعتباریشان نامحدود نیست، رفتن به رستوران زیر آب المحاره برج العرب دبی که از کف تا سقف رستوران با پنل های شیشه ای پوشانده شده و به شما این اجازه را می دهد که هنگام غذا خوردن از دیدن زندگی زیر دریا لذت ببرید، می تواند تجربه ای از ولخرجی باشد.

cf2f5124bf5f3d709841f9bd2a006f36 164

 

14- ساحل جمیره (Jumeirah Beach)

این نوار شنی سفید زیبا، مقصد ساحلی شماره یک دبی برای بازدید کنندگان است. هتل های زیادی در طول این ساحل قرار دارند که این مکان را برای توریست ها به یکی از محبوب ترین مکان های اقامتی دبی تبدیل می کند.

ساحل جمیره (Jumeirah Beach) امکانات رفاهی فوق العاده ای دارد، مثل صندلی های حمام آفتاب، رستوران ها و مراکز ورزش های آبی که به شما اجازه جت اسکی می دهند.

Dubai 14 JumeirahBeach 177

 

15- مرکز خرید امارات (Mall of the Emirates)

مرکز خرید امارات یکی از مشهورترین مراکز خرید دبی است که در آن تجهیزات اسکی مصنوعی فوق العاده ای وجود دارد. زمین شیب دار اسکی، با تله کابین و محوطه پنگوئن ها کامل شده است، و همیشه در دمای منفی 4 درجه قرار دارد. همینطور یک مجتمع سینمایی و مرکز تفریحات خانوادگی هم با گزینه های زیادی برای کوچک تر ها و بزرگتر ها، وجود دارد و در آن می توانید غذاهای متنوعی را از سراسر جهان تست کنید.

Dubai 15 MallEmirates 178

 

16- دنیای ماجراجویی IMG دبی (IMG Worlds of Adventure)

این پارک که در نزدیکی دهکده جهانی قرار دارد، هم برای بچه ها و هم بزرگسالان یک سرگرمی همه جانبه است. یک ناحیه از آن بطور کامل به شخصیت های مارول اختصاص داده شده، یک ناحیه برای دایناسورها و یک ناحیه که به شبکه ای از کارتون ها اختصاص داده شده و برای هر سن و سالی جذابیت خاص خودش را دارد.

شما چه بخواهید ماجراجویی کنید، یا خودتان را در خانه ارواح بترسانید یا به مرد عنکبوتی بپیوندید… این مکان برای خانواده هایی که دنبال سرگرمی هستند یک بهشت است.

Dubai 16 IMG 179

 

17- اپرای دبی (Dubai Opera)

اگر به دنبال یک تجربه متفاوت در شب های دبی هستید به اپرای دبی سر بزنید که در اواسط سال 2016 در مرکز دبی ساخته شده است تا به مکان اصلی فرهنگی و سرگرمی دبی تبدیل شود. اپرای دبی سالانه میزبان برنامه های مختلفی از جمله تئاترهای موزیکال مشهور، کنسرت های جهانی، اپرا، باله، موسیقی کلاسیک و برنامه های شبانه کمدی است.

ساختمان 2000 نفره اپرای دبی با شیشه های سراسری و دیوارهای استوارش یک معماری استادانه و یکی از نمادهای برجسته جدید دبی است که شبیه منحنی لنج های سنتی ساخته شده است.

Dubai 17 DubaiOpera 180

 

18- ساحل کایت (Kite Beach)

این ساحل طولانی با ماسه های سفید که در جنوب ساحل جمیره قرار دارد فقط یک مقصد مهم برای کسانی که دوست دارند حمام آفتاب بگیرند نیست. ساحل کایت دبی به عنوان مقصد اول کسانی شناخته می شود که قصد دارند چتربازی(کایت سواری) کنند و مکانی فوق العاده برای انواع ورزش های آبی است.

Dubai 18 KiteBeach 181

 

19- منطقه هنری السرکل (Alserkal Art District)

بخشی از منطقه صنعتی قدیمی القوز (Al Quoz) در خیابان السرکل (Alserkal) که در حال بازسازی است تا به قطب اصلی هنری دبی تبدیل شود و در حال حاضر مرکز مهمترین گالری های هنری دبی است، مثل گالری هنر سبز، گالری خط سوم و گالری ایام و خیلی از گالری های کوچک نوپا هم به آنجا نقل مکان کرده اند.

برنامه این مجموعه هم فوکوس روی هنرمندان بزرگ و برجسته است و هم استعدادهای جدید خاورمیانه. همینطور محلی برای بوتیک های فشن و زیورآلات.

Dubai 19 AlserkalDistrict 182

 

20- پارک آبی آکواونچر (Aquaventure) آتلانتیس دبی

پارک آبی آکواونچر دبی که در آتلانتیس (Atlantis) پالم جمیره (Palm Jumeirah) - جزیره معروف ساخته شده دبی - یک مکان عالی برای خنک شدن بعد از چند روز خرید و گشت و گذار است و به پارک آبی آتلانتیس هم معروف است.

سرسره های آبی پارک آبی دبی بسیار عالی و در سطح جهانی هستند، با آکواکوندا (Aquaconda) طولانی ترین سرسره آبی جهان یک سرسره 9 مرحله ای را تجربه کنید و یا با کلاه زیر آب سافاری کنید. برای کودکان هم یک ناحیه از سرسره های آبی اختصاصی در نظر گرفته شده است و یک ساحل ماسه ای سفید 700 متری برای زمانی که انرزی خود را از دست داده اید و نیاز دارید استراحت کنید.

Dubai 20 Aquaventure 183

 

منبع: http://www.mapgard.com/