ترکیه(Turkey) با داشتن آثار باستانی به جا مانده از خودنمایی فاتحان و چشم اندازهای تاثیرگذارش، یکی از پر بازدیدترین کشورهای جهان است که بین آسیا و اروپا قرار دارد و فرهنگ غنی، غذاهای معروف و تاریخ عظیمش، همه گردشگران را هیجان زده می کند. درحالی که مناظر باشکوه آن، از مدیترانه زیبا گرفته تا کوه های عظیم و جلگه های خشک آن، هر کدام نقطه برجسته ای هستند.

شما چه بخواهید مشتاقانه شکوه و عظمت روم شرقی و دولت عثمانی را در استانبول ببینید، چه بخواهید روی ساحل استراحت کنید، یا برای ماجراجویی روی خرابه های افسوس پرسه بزنید یا عجیب ترین چشم اندازهای جهان را در کاپادوکیا و پاموکاله ببینید، ترکیه جاذبه های زیادی برایتان دارد. 

1- ایاصوفیه (Aya Sofya)

ایاصوفیه (Aya Sofya) یکی از زیباترین ساختمان های مشهور جهان است. شکوه مسحور کننده موزه ایا صوفیه، نه تنها یکی از بهترین دیدنی های استانبول بلکه از برترین جاذبه های گردشگری ترکیه است. مناره های ظریف فضای بیرونی آن، بعد از فتح عثمانی به آن اضافه شده، در حالی که قسمت رنگی مجلل و غار مانند فضای داخلی آن یادآور قدرت و حکومت قسطنطنیه قدیم است. این بنای تاریخی مشهور یکی از مکان هایی است که هر بازدیدکننده باید ببیند.

Turkey 01 AyaSofya 159

 

2- افسوس (Ephesus)

یکی از دیدنی هایی که نباید در ترکیه از دست داد ویرانه افسوس (Ephesus)، شهر بناهای تاریخی عظیم و جاده های سنگ مرمری است.

افسوس (Ephesus) یکی از کامل ترین شهرهای پا برجای رومی برای تجربه زندگی در دوران طلایی امبراطوری روم در منطقه مدیترانه است. گشت و گذار برای دیدن همه جاهای مهم و برجسته این شهر، نصف روز طول می کشد، اما اگر قصد دارید بیشتر ماجراجویی کنید به زمان بیشتری نیاز دارید، پس طوری برای سفرتان برنامه ریزی کنید که مطمئن شوید وقت کافی برای گشت و گذار دارید.

Turkey 02 Ephesus 160

 

3- کاپادوکیا (Cappadocia)

دره های سنگی سورئال کاپادوکیا (Cappadocia) رویای هر عکاسی است. ارتفاعات صخره ای و بالای تپه های کاپادوکیا، جایگاه سنگ های عجیب و قله های موج داری است که هزاران سال فعالیت آب و باد، آن ها را شکل داده است.

اگر اهل قدم زدن و پیاده روی نیستید، اینجا یکی از مقاصد گردشگری جهان برای بالن سواری است. اگر منظره ماه به اندازه کافی وسوسه تان نمی کند، کلیساهای سنگ تراش رنگارنگی هستند که در دوران بیزانس (زمانی که اینجا، مهمترین منطقه مسیحیت بود) در این دره ها ساخته شده اند.

Turkey 03 Cappadocia 161

 

4- کاخ توپکاپی (Topkapi Palace)

کاخ توپکاپی (Topkapi Palace) به طرزی باور نکردنی مجلل است که شما را به دنیای فوق العاده خیالی سلاطین می برد. اینجا جایی بود که سلطان های دوره عثمانی، امپراطوری را به وجود آوردند که تا اروپا، خاورمیانه و آفریقا گسترش داشت.

فضای داخلی کاخ توپکاپی، کاشی کاری و دکوراسیون پر از نگین و جواهرات آن، یادآور پایگاه قدرت عثمانی (Ottoman) است. باغ های محوطه اطراف، زمانی قلمرو منحصر به فرد دادگاه سلطنتی بود اما امروزه برای عموم آزاد است و محیطی آرام و سرسبز برای رهایی از خیابان های شهر.

Turkey 04 Topkap Palace 162

 

5- پاموکاله (Pamukkale)

یکی از معروف ترین دیدنی های طبیعی ترکیه چشمه های پلکانی پاموکاله (Pamukkale) یا به انگلیسی کاخ پنبه (cotten castel)است که از تراورتن (سنگ آهک) خالص شکل گرفته و آبشار کوچک پایین سراشیبی آن مثل یک مزرعه برف در وسط فضای سبز به نظر می رسد. این چشمه ها اولین چشمه های آب شور جهان هستند.

اگرچه سنگ های آهک سفید، خودشان دلیل خوبی برای سفر به ترکیه هستند، اما چشمه آبگرم قدیمی، ویرانه های وسیع و درهم و برهم هیرا پولیس رومی (Roman Heirapolis)، که در بالای تپه کربنات کلسیم قرار گرفته، دلیل دیگری برای سفر به این کشور است. غروب بهترین زمان برای گرفتن بهترین عکس ها در پاموکاله ترکیه است، وقتی که تراورتن (سنگ آهک سفید) مثل خورشید زیر خط افق می درخشد.

Turkey 05 Pamukkale 163

 

6- صومعه سوملا (Sumela Monastery)

صومعه سوملا (Sumela Monastery) یا صومعه مریم مقدس (Virgin Mary) که تنها روی صخره قرارگرفته، یکی از زیباترین جاذبه هایی است که در امتداد ساحل دریای سیاه قرار دارد. پرسه زدن اطراف این صومعه متروکه، با فضای داخلی کلیسای آن که پر از گچبری های رنگی و خیره کننده است، برای کسانی که سفری طولانی به شمال شرق ترکیه کرده اند جالب است.

این صومعه در دوره بیزانس باز شد و سال 1923 بسته شد. با پرسه زدن در اتاق های خالی این صومعه می توان به تنهایی راهبانی پی برد که یک بار اینجا زندگی کرده اند.

Turkey 06 SumelaMonastery 152

 

7- کوه نمرود (Mount Nemrut)

تپه مخصوص تشییع جنازه کوه نمرود (Mount Nemrut) که معروفترین جاذبه شرق ترکیه است، پر از مجسمه های غول پیکری است که در اطراف آن پراکنده شده اند. این مکان تنها و مرموز، یکی از مکان های خاص و عجیب مربوط به باستان شناسی ترکیه است.

مجسمه های عظیم خدایان فراموش شده که به قله خیره شده اند، فضای وهم آوری را در دل کوه به وجود آورده اند. اگر زمان طلوع خورشید به آنجا بروید، می توانید این مجسمه های عظیم را که در تاریکی نمایان می شوند ببینید.

Turkey 07 MountNemrut 153

 

8- شهر باستانی آنی (Ani)

ساختمان های متروک جاده ابریشم  در شهر قدرتمند آنی(Ani) روی دشتی در نزدیکی مرز جدید ترکیه و ارمنستان (Armenia) رها شده اند. علاوه بر یورش مغول در قرن 14، زلزله و از بین رفتن راه های بازرگانی هم، در سقوط ناگهانی و به پایان رسیدن دوران طلایی آنی (Ani)، پایتخت ارمنی نقش داشتند.

ساختمان های زیبای آجری سرخ رنگی که در میان چمن ها از هم متلاشی شده اند، هر بیننده ای را مجذوب می کنند و البته فراموش نکنید که بازدید از کلیسای سنت گرگوری (Saint Gregory) را از دست ندهید، چرا که بقایای گچبری ها و سنگتراشی های استادانه آن همچنان دیدنی است.

Turkey 08 Ani 154

 

9- شهر باستانی اسپندوس (Aspendos)

در جنوب آنتالیا(Antalya) مجسمه های خیره کننده آمفی تئاتر رومی اسپندوس، شکوه و جلال حکومت مارکوس اورلیوس (Marcus Aurelius) را نشان می دهند. آمفی تئاتر رومی اسپندوس یکی از درخشان ترین جاذبه های باستانی و بهترین نمونه باقی مانده از تماشاخانه های عصر کلاسیک جهان است.

اگرچه آمفی تئاتر رومی اسپندوس دلیل سفر به اینجاست و بیشتر بازدیدکنندگان برای دیدن آن نصف روز وقت می گذارند و فقط قسمتی از آن را می بینند، اما اگر بیشتر وقت بگذارید روی تپه های وسیع، ویرانه های زیادی برای کشف وجود دارد.

Turkey 09 Aspendos 155

 

10- سفر دریایی در مدیترانه

خط ساحلی مدیترانه در ترکیه، ویرانه های زیادی دارد و کارهای زیادی را می توانید آنجا انجام دهید، اما بیشتر مردم از دیدن غروب آفتاب و چشم اندازهای زیبای ساحلی لذت می برند.

گشت دریایی با قایق بادبانی، اولین فعالیتی است که هر کس به بودروم و فتحیه (Fethiye) سفر می کند انجام می دهد. دامنه های جنگلی شیب دار، پناگاه های ورزشی مخفی روی سواحل شنی سفید و صدها جزیره پراکنده، مکان هایی عالی برای لذت بردن از ساحل هستند.

حتی کسانی که دریا را دوست ندارند از دیدن این همه زیبایی تحت تاثیر قرار می گیرند. یکی از معروفترین سفرهای دریایی ترکیه، بلو کروز (Blue Cruise) است که سفری دریایی از جنوب فتحیه (Fethiye) به ساحل نزدیک کوه المپ (Olympus)، مشهورترین پدیده طبیعی چیمائرا (Chimaera) است.

Turkey 10 BlueCruise 156

 

11- معبد پرگامون (Pergamum)

ترکیه ویرانه های رومی-یونانی زیادی دارد اما هیچکدام به اندازه شهر باستانی پرگامون (Pergamum) در برگما کنونی رومانتیک نیست.

یکی از مهمترین کتابخانه های قدیمی جهان، بقایای معبد پرگامون (Pergamum) است که از بالای تپه ها چشم نواز است. این منطقه با آمفی تئاتری در دامنه کوه و منطقه آکروپولیس (Acropolis Area)، جو باور نکردنی برای ماجراجویی دارد. اینجا محل خوبی برای درک واقعی زندگی در دوران روم باستان است.

Turkey 11 Pergamum 157

 

12- اولودنیز (Oludeniz)

می توان با یک سفر کوتاه از فتحیه (Fethiye) به معروفترین خلیج حفاظت شده ترکیه، اولودنیز (Ölüdeniz)، یکی از برترین مقاصد چتربازی جهان رسید. رنگ آب آن به طور باور نکردنی آبی فیروزه ای است و جنگل سبز باشکوهی روی صخره ها، کنار ساحلی با ماسه های سفید قرار گرفته است.

معلوم است که اولودنیز (Olüdeniz) با داشتن مناظری مثل کارت پستال هرگز برای بازدیدکنندگان تکراری نمی شود. اگر زمانی ساحل ها خیلی شلوغ شوند، آسمان و چتربازی و شیرجه زدن در آن از بالای قله کوه بابا داغ (Babadag) تا پشت ساحل، بسیار جذاب است.

Turkey 12 Ol deniz 158

 

منبع: http://www.mapgard.com